Вимивання сірчаних пробок зі слухового проходу

Вимивання сірчаних пробок зі слухового проходу

Майже кожен з нас стикався з такою неприємною проблемою як сірчана пробка. Це накопичення сірки, шкірного сала, клітин епітелію та пилу у зовнішньому слуховому проході.

Причина виникнення сірчаних пробок

Будова нашого вуха така, що зазвичай від сірки воно очищується самостійно. Втім, є ряд факторів, які можуть цьому заважати.

Найчастіше – це нехтування правилами гігієни. Можливо, ви вже не раз чули, що чистити вуха ватними паличками та їх похідними (а тим більше – булавками) вкрай небажано. Чому так? Чистячи слуховий прохід чужорідним предметом, ви травмуєте сірчані залози та збільшуєте продукування секрету. Чим частіше чистки – тим більше сірки. Надлишок її проштовхується до барабанної перетинки, накопичується там, утрамбовується, твердішає та перетворюється на пробку.

«Забитися» вухо може й через особливості анатомічної будови: надто вузький або звивистий зовнішній слуховий прохід. Патологія буває як вродженою, так і набутою внаслідок травми. У таких людей природне самоочищення вуха ускладнюється, тож сірчані пробки для них, на жаль, стають буденною справою.

Така ж доля спіткає осіб з підвищеною секрецію сірки. При порушенні обміну жирів, сірка перенасичується холестерином, стає в’язкою, внаслідок чого процес самоочищення також порушується.

Окрім того, сірчані пробки можуть утворюватись після запальних процесів, внаслідок частого носіння слухових апаратів чи навушників, шкірних захворювань, значного оволосіння вушного проходу, роботи в запилених приміщеннях. Також ця проблема стає більш актуальною з віком, через ослаблення механізму самоочищення.

Симптоми при сірчаних пробках

Підступність сірчаних пробок у тому, що зазвичай вони себе ніяк не проявляють. Характерні симптоми з’являються лише при збільшенні пробки до таких розмірів, що вона перекриває 70% слухового проходу. Тоді ви можете відчути:

  • закладеність та біль у вусі;
  • зниження слуху;
  • головні болі, запаморочення.

Не зважаючи на те, що сірчані пробки – досить поширене явище, слід зважати на ускладнення, до яких вони призводять. Це різноманітні запальні процеси у вусі, що супроводжуються підвищенням температури та нагноєнням. Відомі складні випадки, коли сірчані пробки призводили до паралічу лицевого нерва та порушення роботи серця.

Так само не слід вважати, що з цією проблемою ви можете впоратися самостійно. Сірка у людському вусі насичена жирами, а сама пробка з часом стає досить твердою, так що вимити її без наявності кваліфікації та досвіду вам навряд чи вдасться, а от нашкодити ви собі зможете з високою долею вірогідності.

Запідозривши у себе наявність сірчаної пробки – одразу зверніться до отоларинголога. Лише лікар оцінить характер проблеми та допоможе вирішити її максимально прийнятним способом.

Як буде відбуватися сама процедура

Ймовірніше за все, вам призначать процедуру вимивання. Проводять її за допомогою спеціального шприца (шприц Жане) місткістю 100-200 мл, який направляють у закладене вухо. Ефект досягається за допомогою того, що пробка відділяється під тиском струменю води, поданого з пристрою. Разом з водою частинки пробки витікають назовні, у лоток, який тримає під вухом медсестра. За необхідності маніпуляцію проводять кілька разів – до повного очищення.

Вже одразу після вимивання сірчаної пробки пацієнт відчує полегшення та помітить покращення гостроти слуху. Для подальшого лікування ЛОР може призначити протизапальні та антибактеріальні препарати.