Нежить у дитини

05.03.2018

Для початку визначимося, що ж таке «нежить».

Нежить – побутової термін, який мають на увазі утруднення носового дихання і наявність виділень з порожнини носа. У медицині це симптоми такого захворювання як риніт (грец. rhinos— ніс, itis — позначення запалення)— запалення слизової оболонки носа.

Нежить-це завжди погано?

В холодну пору року нежить у дітей стає, мабуть, найпоширенішим явищем. Під дією холоду в носі відбувається послідовне чергування циклів звуження і розширення дрібних кровоносних судин, що приводить до рефлекторного набряку слизової носа, утруднення дихання. Після припинення дії холоду дихання відновлюється. Це фізіологічна/нормальна реакція організму.

Ось тільки не завжди нежить нешкідливий. Він може бути результатом інфекції: частіше вірусної, бактеріальної і рідше грибкової. Неінфекційними причинами нежитю можуть бути алергія (наприклад, на пил, шерсть тварин, пір’я та пух, квітковий пилок), травми слизової оболонки носа сторонніми тілами, вплив шкідливих факторів навколишнього середовища (пил, дим, сильнопахнущие речовини і т. д.).

У тому випадку, коли нежить викликаний тим або іншим вірусом і є проявом гострої респіраторної інфекції, лікар ставить діагноз «гострий риніт».

Що ж відбувається

Потрапляючи разом із вдихуваним повітрям на слизову оболонку носа, віруси проникають у поверхневі клітини, що мають війки, і там розвиваються протягом 1-3 днів. Деякі діти починають чхати в цей період, у кого-то змінюється загальне самопочуття — дитина стає вередливою, плаксивою, відмовляється від їжі, відзначається невеликий підйом температури тіла. Науково такий період називається «продромальний».

А тим часом в порожнині носа…В нормі вії роблять коливальні рухи, завдяки яким відбувається механічне очищення носа від чужорідних агентів. Внаслідок загибелі цих клітин слизова оболонка набрякає. Це перша «суха» стадія запалення: утруднене дихання, але виділення з носа відсутні. Потім слизова оболонка стає більш проникною. При цьому рідка частина крові «пропотевает» через неї і виникає явище, яке описується як «з носа «тече»». Це друга, катаральна стадія, характеризується закладеним носом і великими прозорими виділеннями.

«Поточний ніс» приносить певну користь. Це спеціально створений природою захисний механізм. Він допомагає очистити організм від вірусів, бактерій, подразнюючих речовин і органічних залишків тканин, пов’язаних із запальними процесами.

Якщо з носа тече занадто багато і занадто часто, це дратує і викликає занепокоєння і батькам і дитині.

При тривалому перебігу створюються умови для приєднання бактеріальної інфекції. Це третя стадія риніту: починається бактеріальне запалення слизової оболонки, виділення з носа набувають густу консистенцію і жовто-зелений відтінок. На цьому етапі частіше розвиваються ускладнення нежиті: синусити (наприклад, гайморит), отит, бронхіт, пневмонія та ін

Розвиток гострого риніту у новонароджених і грудних дітей має свої особливості. Носові ходи у малюків дуже вузькі, і навіть незначний набряк слизової оболонки веде до порушення дихання через ніс, що в свою чергу ускладнює годування, так як при смоктанні дитина змушений періодично зупинятися, щоб схопити ротом повітря. Це призводить до неспокою, погіршення сну, недоїдання. А під час сну у таких дітей можуть розвинутися задишка і навіть приступи задухи. Крім того, дихання через рот сприяє поширенню захворювання на нижні відділи дихальних шляхів.

  • Риніт для новонародженого може виявитися далеко не нешкідливим захворюванням і навіть викликати зупинку дихання.
  • Тривалий нежить у немовлят і його неправильне лікування можуть стати причиною ускладнень: гострий середній отит, бронхіт, пневмонія.

Лікування нежиті у дитини

Зазвичай гострий риніт (якщо стан малюка залишається задовільним) не вимагає інтенсивного лікування. Потрібно частіше провітрювати приміщення і зволожувати повітря в кімнаті.

Необхідно регулярно проводити туалет носа – видаляти секрет, що накопичився в ньому для полегшення дихання.

Виділення з носа можна видаляти шматочками марлі або вати, згорнутими джгутиками. А скоринки можна розм’якшувати оливковою, персиковим або мигдальним маслом.

Для полегшення симптомів нежиті можна використовувати судинозвужувальні препарати у вигляді крапель. Слід пам’ятати, що судинозвужувальні краплі, введені в порожнину носа, досить швидко всмоктуються в кров і, крім місцевого, можуть чинити загальну дію на організм, а в ряді випадків після закапування у дитини спостерігається блідість шкірних покривів.

Сам по собі нежить не особливо небезпечний, але ось його наслідки і ускладнення можуть бути серйозними. Правильна діагностика стадії риніту і своєчасне лікування запобігає розвитку ускладнень і дозволяє скоротити терміни захворювання.

Опубліковано в Новини та Статті