Алергічний риніт

05.03.2018

Алергічний риніт – одне з найпоширеніших захворювань ЛОР органів.

Якщо ви постійно мучитеся від свербіння в носі, чхання та постійних докучливих слизових виділень з порожнини носа і не знаєте що з цим робити. Ми готові вам допомогти у вирішенні даної проблеми. І напевно, у вас є безліч питань. У цій статті ми спробуємо відповісти на деякі з них.

Що таке алергічний риніт

У сучасному світі поганої екології нас оточує величезна кількість вірусів і бактерій. А могли наші бабусі і дідусі уявити, яке розмаїття нових продуктів та страв можна зараз спробувати? А зайшовши до зоопарку можна побачити і помацати тварин з усіх кінців світу. Зайшовши в аптеку очі, відразу розбігаються від великої кількості препаратів і медичних запахів.

Але давайте подумаємо про імунітет, яким не так просто стикатися з такою кількістю всього нового, адже він повинен бути готовий захистити організм від всього цього. В цьому і полягає суть алергічного риніту. Імунітет, працюючи в таких складних умовах і зустрічаючи новий біооб’єкти (фрукт, шерсть, пилок, пил, ліки) може за «помилку» прийняти його за ворога. Відповідно, потрапляння цієї речовини на рецептори змушує організм починати активно боротися з ним, намагаючись вигнати його з себе. А можливо це лише за допомогою: кашлю, чхання і гіперпродукції слизу, сльозотечі, набряку, блокуючого потрапляння алергічного речовини всередину.

Чому коли я вперше спробував цей продукт, понюхав пилок, випив ліки у мене не було алергії

Це називається сенсибілізація організму. Тобто, період коли нове речовина вперше потрапляє в організм і імунна система вирішує наскільки воно нешкідливо для організму. І якщо імунітет прийняв рішення, що це біооб’єкти (надалі, алерген) небезпечний, то реакція організму не змусить себе чекати.

Так як же впоратися з цим захворюванням

Не варто намагатися лікувати це захворювання самому. Це може призвести до серйозних наслідків, таких як залежність від судинозвужувальних крапель, передозування лікарським засобами, порушення імунітету і початок інфекційних захворювань. Необхідна консультація досвідченого і знаючого лікаря оториноларинголога. І не тільки його, таке захворювання має лікуватися спільно з алергологом – імунологом.!

Таким чином ми переходимо до наступного питання, як же діагностувати і лікувати алергічний риніт? А точніше, як вибрати лікаря, який дійсно знає, як впоратися з даними недугою?

Хороший фахівець в діагностиці та лікування даного захворювання завжди буде спиратися на ARIA – це об’єднаний документ написаний ЛОР лікарями, алергологами і імунологами про діагностиці та лікуванні алергічного риніту. Там докладно описана діагностика, що включає в себе, ретельний опитування пацієнта, шкірні алергічні проби (тест з нанесенням різних речовин на шкіру та виявлення алергену), аналізи крові (загальний аналіз крові та більш складні на визначення специфічного YgE). Також, дуже важливими є результати ендоскопічного огляду з проведенням мазка слизу з порожнини носа для оцінки його під мікроскопом і виявлення різних компонентів алергічної реакції.

Будь-який поважаючий себе ЛОР або алерголог – імунолог скаже, що в основі лікування алергічного риніту лежить ступінчаста терапія. Таке лікування починається з одного препарату і тільки при відсутності позитивного ефекту додається ще препарат. Так що не думайте, що призначивши один препарат, лікар не хоче вас лікувати. Доктор намагається уникнути полипрогмазии (призначення великої кількості препаратів з невідомим позитивним терапевтичним ефектом та низькою результативністю з високим ризиком розвитку спільних побічних ефектів). Але крім призначеного лікування потрібно звернути увагу на важливість іригаційної терапії. А саме ретельного промивання порожнини носа для видалення алергенів зі слизової оболонки порожнини носа і слизу, багатою стимулюючими речовинами набряк і збільшення її продукції.

Під час дебюту захворювання слід терміново звернутися до ЛОР лікаря, адже саме він зможе діагностувати дане захворювання і відрізнити його від подібних недуг. Адже багато патології володіють схожими симптомами. Первинне відвідування імунолога може виявитися марним через те, що це може виявитися просто іншим захворюванням!

Приклад, в таблиці представлені захворювання і симптоми характерні для них з вираженістю прояви. (+ – симптом слабо виражений, ++ – симптом виражений помірно, +++ – виражене прояви симптому)

Захворювання Алергічний риніт Гострий риніт Гострий кон’юнктивіт Бактеріальний синусит Чужорідне тіло носа
Чхання +++ + + + +++
Свербіж у носі +++ + ++ + ++
Виділення з порожнини носа ++ +++ ++ +++ ++
Сльозотеча ++ + +++ + +
Підйом температури + ++ + +++ +

Наша клініка має сучасну апаратуру для купірування алергічного стану та зняття симптомів. Це необхідно для правильної діагностики захворювань, рішення про потрібну тактику лікування та профілактику ускладнень. Відсутність своєчасного лікування може призвести до розвитку ускладнень, таких як:

  • приєднання бактеріальної інфекції і розвитку гнійних риносинуситов
  • розвиток гострих середніх отитів
  • початок розвитку або погіршення перебігу бронхіальної астми
  • стимулювання розвитку і прояву інших алергічних реакцій
  • збільшення розмірів аденоїдів і їх запалення

 

І останнє питання, яку загрозу представляє організму алергічний риніт без правильного лікування

Очевидно, відсутність нюху і порушене носове дихання, відсутність яких значно знижує якість життя, уповільнює мозкову активність, знижуючи насичення мозку киснем. У дітей такі симптоми захворювання можуть гальмувати розумовий і фізичний розвиток. Також, імунітет, віддаючи свої сили на боротьбу з алергеном страждає і його ефективність у боротьбі з іншими збудниками значно знижується. Слиз, що знаходиться в носі є прекрасною флорою для розмноження багатьох бактерій і реплікації вірусів. Одночасно з цим алергічний риніт погіршує перебіг інших алергічних захворювань (бронхіальна астма, алергічні захворювання шкіри і інш.) або може бути стимулом для їх розвитку. У дітей захворювання починає протікати спільно з аденоїдитом, що може призвести до деформацій лицьового скелета, частим ексудативним отиту та можливої глухоті.

Будьте уважні до себе і свого здоров’я. Ніколи не варто чекати розвитку ускладнень і затягування захворювання. Чим раніше ви звернетеся до лікаря, тим швидше і дешевше коштуватиме вам ваше лікування.

 

Опубліковано в Новини та Статті