Пункція гайморової пазухи

Пункція гайморової пазухи

Пункція гайморової пазухи

Запалення верхньощелепних пазух – гайморит – поширене ЛОР-захворювання. Його діагностують майже у третини пацієнтів, які звертаються до лікаря зі скаргами на ускладнене носове дихання.

Дуже часто гайморит плутають зі звичайним нежитем, затягуючи візит до отоларинголога. Така необачність може дорого коштувати здоров’ю хворого. Невчасно виявлене запалення гайморових пазух або нехтування фаховою допомогою призводять до ускладнень.

Симптоми та причини гаймориту

Окрім загрози переходу захворювання в хронічну форму, це можуть бути отит, фронтит, ангіна, кон’юнктивіт. У важких випадках довгострокове знаходження осередку інфекції в організмі виводить її за межі ЛОР-органів. Це стає причиною ураження серця, суглобів та головного мозку (менінгіт, енцефаліт).

Отож, слід негайно звернутися до отоларинголога, якщо ви відчуваєте такі симптоми:

  • довгострокове закладення носа;
  • набряки під очима;
  • постійний головний біль;
  • біль в переніссі та гайморових пазухах (знаходяться по обидва сторони від носа, під очима);
  • гнійні виділення з носа (виділення білого, зеленого, жовтого кольору);
  • підвищена температура, загальна слабкість.

 

Зазвичай до гаймориту призводять хвороби та патологічні стани, перебіг яких заважає нормальному відтоку слизу з верхньощелепних відділів. Застуда або ГРВІ, аденоїдит або поліпи, деформована перегородка носу, риніти, в тому числі – алергічні та навіть запущений карієс.

Чим більше слизу накопичується в гайморових пазухах, тим кращою він стає середою для бактерій, мікробів, вірусів. Вони потрапляють до носа під час дихання або через кров. Активно розмножуючись, патогенні організми викликають запалення.

Методи лікування гаймориту

Причини гаймориту, його форму та ступінь ураження пазух може діагностувати лише профільний фахівець. Лікування хвороби теж слід довіряти тільки ЛОРу. В залежності від клінічної картини він може призначити:

  • антибактеріальну,
  • протизапальну медикаментозну терапію,
  • промивання носа методом «Кукушка»,
  • фізіотерапевтичні процедури.

Пункція гайморової пазухи, в яких випадках її роблять пацієнту?

Сучасні методи лікування гаймориту досить ефективні, і зазвичай організм добре реагує на них. Проте, деколи не виходить уникнути пункції – процедури проколювання гайморових пазух. Вдаватися до цієї маніпуляції отоларинголог може при гострому чи запущеному гнійному процесі, коли інші методи не подіяли чи не дозволяють дістатися до ураженого місця й вплинути на інфекцію препаратами. А також коли пацієнт почувається вкрай важко. Крім того, трапляються випадки, коли пункцію застосовують з діагностичною метою, аби встановити ступінь ураження та характер накопиченої рідини.

Для процедури проколювання гайморових пазух є ряд протипоказань, тож призначається вона обережно, з індивідуальним підходом. Лікар-отоларинголог Олександр Білик дуже уважно та делікатно ставиться до пацієнта, застосовуючи проти знеболювальні препарати.

Що будуть робити пацієнту при проведенні процедури?

Як і при кожній подібній процедурі, від пацієнта в цьому випадку потрібні лише спокій, самоконтроль та повна довіра лікарю. Все відбувається під супроводом місцевої анестезії. Хворий сидить на кріслі, а ЛОР проколює гайморову пазуху спеціальною голкою й одразу ж видаляє накопичений слиз. Потім настає черга промивання і введення медикаментів. Якщо пункція виконана правильно, хворий відчує значне полегшення. Процедур може знадобитися декілька, тому є варіант встановлення катетеру, аби уникнути додаткового травмування.

Звичайно, сьогодні медицина пропонує альтернативу проколюванню гайморових пазух, як-то, ЯМІК-катетер та інші. Але варто знати, що і вони мають низку протипоказань.

Про все це вам має розповісти отоларинголог. Він же запропонує найбільш оптимальний для вашого випадку варіант лікування гаймориту. Первинний огляд в кабінеті БіЛОР коштує 400 грн.